Videolarımız

Öncelikle hepinizin Dünya Çevre Gününüzü kutlar, bu günün tabiata karşı sorumluluğunuzu düşünmek ve harekete geçmek için bir fırsat olmasını dilerim.

Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği olarak kırsal turizm en önemli önceliklerimizden biri. Kadının istihdama katılmasında, aile çiftçiliğinin desteklenmesinde, turizm merkezlerindeki aşırı yoğunlaşmanın çevredeki köylere yaygınlaştırarak engellenmesinde kırsal turizm çok önemli bir araç. Ancak altyapısı yetersiz, doğayla içiçe bu bölgelerde turizmin çevreye verebileceği zarar kentsel bölgelerden çok daha büyük. Bu sebeple çevre bilincinin kırsal bölgelerde yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor.

T.C. Diyanet işleri Başkanlığının 2014 yılında yaptığı "Türkiye'de Dini Hayat Araştırması" çarpıcı sonuçlar içeriyor. Bu araştırmaya göre, halkımızın Müslüman olduğunu ifade eden yüzde 99,2'lik kısmının yüzde 96,5'i Kur'an'da anlatılanların hepsi doğru ve gerçek olup bütün zamanlarda geçerlidir†önermesine katılıyor. Kuran-ı Kerim ise kutsal kitaplar arasında çevreden, kainattan en çok bahsedilen metin. O halde çevre ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarında dini boyut neden daha çok vurgulanmıyor?

Çevre ve islam' konusundaki videomuzu Kuran-ı Kerim'in Diyanet işleri Başkanlığı Tefsirinin yanısıra pek çok akademik çalışmayı inceleyerek hazırladık. Faydalandığımız kaynaklardan konuyla ilgili daha ayrıntılı okuma yapabileceğiniz bazıları şunlar;

 • Kur'an, T.C. Diyanet işleri Başkanlığı Tefsiri
 • Islam, Nature and the Environment from Short Talks on Islam (broadcast by the BBC between 1978 and 1996), Charles Hasan Le Gai Eaton
 • Islam and the Environment, Social and Economic Dimensions of Global Environmental Change, Fazlun M Khalid
 • The Environmental Dimensions of Islam, Mawil Izzi Dien, Lutterworth Press, Cambridge
 • Kuran'ın ilk emri "OKU", o halde ne duruyoruz?

  Saygı ve Sevgilerimle,
  Arzu Kutucu Özenen
  Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği Başkanı


  iznik Ayasofya Orhan Camii ile ilgili pek çok görüş var. Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği olarak iznik ile ilgili çalışmalarımıza başladığımız ilk günden beri halen Cami olarak hizmet vermekte olan bu tarihi bina ile ilgili pek çok yorumla karşılaştık. ilk sorumuzda yorumlarını aldığımız kişilere ikinci sorumuz "Ayasofya Orhan Camii'ni ziyaret ettiniz mi?' oldu. Şaşırtıcı olan ise bu soruya "Evet" ten çok, "Hayır" yanıtı almamızdı. Aynı kişilere Ayasofya Orhan Camii'nin tarihi ile ilgili sorular yönelttiğimizde ise bu kişilerden sadece bir kaçının Ayasofya'nın Kilise olmadan önce Tapınak olarak yapıldığı, pek azının ise 850 yıl Kilise olarak kullanıldıktan sonra, 1920'de iznik'i terk eden Yunanlı birlikler tarafından yakılana kadar 589 yıl da Cami olarak hizmet verdiği gerçeğini bildiğini gözlemledik.

  Ramazan bedenimizi, aklımızı ve ruhumuzu kötülüklerden arındırmaya çalıştığımız mübarek bir zaman. Bu kötülüklerden pek çoğuna sebep olan önyargılarımızı bir yana bırakarak Ayasofya Orhan Camii'ni bir de Cami'nin imamı Mahmut Şahin'den dinlemeye ne dersiniz?

  There are a number of different opinions about Iznik Hagia Sophia Orhan Mosque. Since the day we started to work about Iznik, we have come across lots of different comments. The second question we forwarded to the people who made these comments as a response for our first question was; "Have you been there?' The astonishing thing was that, we had more "No"s than "Yes"s. When we asked the same people about the history of the building, we saw that only two of them knew that it was originally built as a temple, just a few knew that the building has served as a Mosque for 589 years, after it had been used as a Church for 850 years until the Ottoman Reign.

  Ramadan is a time when we try to purify our souls and minds, as well as our bodies.Let's set our prejudices aside which might only lead us to evil, and listen to Mahmut Şahin, the Imam of Iznik Hagia Sophia Orhan Mosque. Shall we?


  Dert edinin!
  Eğer çalınmış kültürel mirasımızı dert etmiyorsanız, elimizde kalanları nasıl koruyacaksınız? Uluslararası Müzeler Gününüz kutlu olsun!

  Be concerned!
  If you don't care about our stolen heritage, how are you supposed to protect the ones we still have?
  Happy International Museum Day!


  Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği olarak kültürel mirasın çocuklara ve gençlere aktarımında yenilikçi yollar aramaktayız. 7-11 yaş arası çocuklar için yazmakta olduğumuz kitaplarla başlayacak bu arayışımızda bizimle olun. Maceraya hazır mısınız?

  Yesil Valiz Association for Responsible Tourism works to find innovative ways to engage our young ones in our cultural heritage. Be with us in our quest, which will start with our cultural heritage book series for the ages 7-11. Are you ready for adventure?


  Her birimizin daha iyi bir turizm için yapacak bir şeyi var. O halde bugün SiZ ne yapacaksınız?

  Each and every one of us has something to do for a better tourism. What will YOU do today?


  Uludağ Üniversitesi Mimarlık Kulübü'nün pırıl pırıl öğrencileriyle iznik'te geçirdiğimiz harika günden hatıralar!
  Bu vesileyle, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'a, iznik Belediye Başkanı Sayın Osman Sargın'a yürekten teşekkürlerimizi sunarız.
  Çok özel bir teşekkürümüz de hayatını bilgiyi paylaşmaya adamış harika bir akademisyen, iznik Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş için! izbel Genel Müdürü Sayın ibrahim Topuz'a da sıcak misafirperverliği için minnettarız. Bursa Büyükşehir Belediyesinin kıymetli uzmanları Eser Çalıkuşu (Yüksek Sanat Tarihçisi), Bayram Akdağ (Yüksek Arkeolog), Mustafa Uğur Ekmekçi (Yüksek Arkeolog), Seda Bal (Sanat Tarihçisi), Recep Peker (Kültürel Miras ve Turizm Uzmanı) tarafından paylaşılan kıymetli bilgiler için ise ne kadar teşekkür etsek az!
  Öğreniyoruz, paylaşıyoruz, gelişiyoruz! iyi ki varsınız!

  Memories from a wonderful iznik day spent with brilliant members of Uludağ University Architecture Club!
  We would like to take this opportunity to give our heartfelt thanks to Mr. Alinur Aktaş, Mayor of Bursa Metropolitan Municipality and Mr. Osman Sargın, Mayor of iznik Municipality. A special "Thank you!' for iznik Site Manager Prof. Dr. Murat Taş, a wonderful academician who lives to share knowledge And cordial thanks to ibrahim Topuz, the General Manager of izbel, for his warm hospitality. We also can not thank enough for all the precious information shared by Bursa Metropolitan Municipality experts Eser Çalıkuşu (Art Historian, MA), Bayram Akdağ (Archeologist, MA), Mustafa Uğur Ekmekçi (Archeologist, MA), Seda Bal (Art Historian), Recep Peker (Cultural Heritage and Tourism Expert)

  We learn, we share, we grow! It's so good to have you!


  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamakta olduğumuz bugün, biz de çocuklarımıza bir hediye vermek istedik. Türkiye'nin sahip olduğu kültürel miras değerleri ile ilgili oluşturduğumuz çocuk kitapları serisi pek yakında çocuklarımızla olacak. izlediğiniz video, bu seriden "Kyzikos'ta Bir Gün' isimli kitabımızla ilgili. Bu kitabımızda küçük bir oğlan çocuğu topraklarımızda efsanelerin doğduğu zamanlara bir seyahat yapıyor. Çocuklarımız bu kitabı okuduklarında hem güzel vakit geçirecek, hem de tarihi kendi tarzlarında öğrenecekler. Üstelik tarihi öğrenmelerinin yanısıra, kendisinin anısına adadığımız bu kitapta Kyzikos Antik Şehri'nin kurtarıcısı efsanevi Erdek Kaymakamı Reşit Mazhar Ertüzün'ü de tanıyacak ve çalışmalarından ilham alacaklar. Tüm Dünya çocuklarının 23 Nisan'ı kutlu olsun!

  Arzu Kutucu Özenen
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği

  On this day, when we celebrate National Sovereignty and Children's Day of Turkey, we wanted to give the children a present. Our book series about cultural heritage of Turkey will be with them in a short time. This video is about "A Day in Kyzikos', a book about a little boy who went back to the times when legends were born on these lands. By reading this book, the children will have a good time and be able to learn about history in their own way. As well as history, the children will also learn about and inspired by a great man, Reşit Mazhar Ertüzün, the legendary District Governer of Erdek, who saved the Ancient City of Kyzikos. Happy April 23 to all children of the World!

  Arzu Kutucu Ozenen
  Chairperson
  Yesil Valiz Association for Responsible Tourism>


  Bir Turizm Haftası daha sona ermek üzere. Doğayı koruyan, kültüre saygılı, yerele kazandıran bir turizm için hepimizin yapacakları var. Sorumlu turizme katkıda bulunun, göreceksiniz ki çok daha iyi vakit geçireceksiniz.

  Arzu Kutucu Özenen
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği

  Another Tourism Week is coming to an end. We all have something to do for a tourism which protects nature, respects cultures, benefits locals. Contribute to responsible tourism, be sure that you will have a better time!

  Arzu Kutucu Ozenen
  Chairperson
  Yesil Valiz Association for Responsible Tourism


  Yeşil Valiz Sorumlu Turizm Derneği, kurulduğu 2014 yılından itibaren pek çok harika paydaşla işbirliği yaptı. Birlikte edindiğimiz tüm deneyimler için yürekten teşekkür ediyoruz, beraberce öğrenmek çok güzeldi!

  Yesil Valiz Association for Responsible Tourism has been working with several magnificent stakeholders since it was founded in 2014. We would like to give heartfelt thanks for all the experiences we had together, it was great to learn with you!